reklama

A čo je to ten participatívny rozpočet?

Veci netreba súdiť podľa ich názvu. Povedzme, že ste vyhrali tombolu na plese záhradkárov. Ak by ste si mali vybrať medzi vavrínovým vencom a trsom bobkových listov, čo by ste volili?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Je to jedno, pretože ide o totožné rastliny. Len „vavrínový“ veniec znie akosi lepšie. Participatívny rozpočet dobre neznie. Znie cudzo, komplikovane. Ale skrýva nečakane zaujímavý obsah.

Ak by som to mal povedať čo najjednoduchšie, je to o tom, že o použití spoločných peňazí by nemali rozhodovať len poslanci ale aj priamo občania. Používa sa hlavne na úrovni miest a funguje zhruba takto:

  1. Poslanci schvália sumu peňazí a základné kritériá na občianske projekty

  2. Občania a občianske združenia projekty vypracujú, verejne odprezentujú a predložia

  3. Občania s trvalým pobytom hlasovaním rozhodnú, ktoré projekty pôjdu do realizácie

  4. Po pilotnej prevádzke sa vypracuje hodnotiaca správa

A teraz konečne ku praxi. Verte – neverte, sú mestá, kde sa túto utopickú teóriú zažívajú v bežnom živote. Jedným z nich je Trnava a toto sú podľa mňa 3 najlepšie z celkovo 12 zrealizovaných len v roku 2017:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazyková kaviareň

Mamičky, seniori, študenti a všetci čo chcú sa raz za mesiac zídu, aby si pri bezplatnom občerstvení podebatovali v angličtine, nemčine, francúzštine a dokonca japončine. Okrem toho si táto komunita zorganizovala aj tematické podujatia ako Španielska fiesta či Anglický Halloween.

Šach a jóga tieni stromov

Do parku bolo osadených 5 šachových zostáv, aby si každý, kto si prinesie figúrky mohol za šumu lístia cibriť logiku a strategické myslenie. V rovnako príjemnom prostredí je možné pod vedením skúsených koordinátoriek cvičiť jogu či Qi-gong (Čhci-kung). Všetko zadarmo. Dokonca si netreba nosiť ani karimatky, aj tie boli zakúpené z participatívneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spájame sily – Sídliskový festival na Linčianskej

Jednoducho sídliskový festival. Aby sa susedia spoznali a poznali. Také prosté a také dôležité.

Viac o týchto skvelých projektoch tu:

http://pr.trnava.sk/participativny-rozpocet/projekty/

Alebo ešte lepšie, choďte sa pozrieť do Trnavy. Uvidíte, že sa to dá. Dobrá participácia však pod povrchom prináša ešte oveľa, oveľa viac.

V prvom rade je to správa, že zlepšovať veci tam, kde bývam má zmysel. Argument „na to mesto nedá peniaze“ posiela do ríše výhovoriek. Nepotrebujem žiadnu protekciu, stačí ak mám dobrý projekt a presvedčím o ňom svojich susedov. To „stačí“ treba dať samozrejme do úvodzoviek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V druhom rade podporuje tvorbu komunity. Presviedčanie susedov, aby za môj projekt zahlasovali je o dobrej komunikácii. O debate, ako spolu niečo vytvoriť. A možno aj o tom, ako sa v tejto snahe navzájom inšpirovať.

V treťom rade, je to demokracia vyššieho levelu. Prečo by som mal hlasovať len raz za 4 roky? Pri participatívnom rozpočte sa hlasuje minimálne raz za rok. Občan cíti, že znamená viac, že je ho počuť častejšie. A prečo by mali voliť len obyvatelia mesta starší ako 18 rokov? Pravidlá participácie často umožnujú hlasovať už 16-ročným. Nenechať mladých padnúť do skepsy je „mega“ dôležité.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A za štvrté, participácia zoznámi občana s mestom. Vo fáze predkladania projektov, ich realizácie a záverečného vyhodnotenia musia mesto a aktivisti spolupracovať. A mestom tentokrát nemyslím poslancov ale v provom rade pracovníkov mestského úradu, ktorý nie sú tak na očiach ale ktorí skutočne makajú.

Celý čas hovorím o rozpočte a nepoložil som si tú najzákladnejšiu otázku. Kde na to vziať? Odpoviem si protiotázkou. Kde končia peniaze, ktoré mi strhnú ako daň každý mesiac z výplaty? V štátnom rozpočte? Omyl! Takmer 70% končí v rozpočte mesta podľa miesta trvalého bydliska. Žijem v BA kraji, kde každý zamestnanec ročne pošle mestu v priemere 1.200 EUR. Takže kde na to vziať? O tom už radšej podrobnejšie v ďalšom blogu.

Ďakujem všetkým, ktorý zamyslenie na tak nešťastne pomenovanú tému dočítali až sem. Verím, že aspoň niekto z vás sa pri voľbe svojho poslanca pozrie, či má participatívny rozpočet vo svojom programe.

Michal Krištof

Michal Krištof

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 35 rokov, dobrú manželku, dve deti a záujem o verejné veci. Bavia ma knihy, turistika a najnovšie aj písanie blogov. Myslím si o sebe, že som zdravo liberálny a akurátne progresívny ale to už posúďte sami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu